Přejít k hlavnímu obsahu

Články

Umělá inteligence o buddhismu

Nový seriál, v němž umělé inteligenci pokládáme k vyřešení základní buddhistické otázky i problémy, které se aktuálně řeší. Kupodivu odpovědi jsou nejen zábavné, ale v mnoha ohledech i poučné. Někdy až v takové míře, že si člověk klade otázku, zda by se v budoucnu umělá inteligence nemohla podílet na výuce buddhismu.

Buddhistický mnich íránského původu na Shanta Vaně

Bhante Piyananda dorazil v polovině února do právě zasněženého buddhistického centra Shanta Vana. Mrazivé počasí mu však nečinilo větší problém. Dle jeho slov v Teheránu, kde vyrůstal, měli každý rok v zimě sníh, a i když ho již více než deset let neviděl, aklimatizoval se velice rychle.

Novoroční kurz 27. 1. 2022 – 1. 1. 2023

Srdečně Vás zveme na Novoroční meditační kurz, pod vedením litevské mnišky Ayya Piyadassī v Tuněchodském Mlýně. Ayya Piyadassī je litevskou mniškou praktikující Dhammu od roku 2007. Poté, co se seznámila s Buddhovo naukou skrze vipassanové retreaty v Goenkově tradici, plně se ponořila do praxe Dhammy v Barmě, kde byla ordinována na mnišku v roce 2013.

Povídání pro Dhamma-přátele do Česka od Ashina Ottamy (vyjádření k současné situaci)

Míša Laušmanová z Buddha Mangaly požádala ctihodného Ashina Ottamu o pár slov k současné “koronavirové” krizi. Níže naleznete jeho povídání o rouškách, nadhledu i potřebné troše bahna pro lotusy, a nakonec o případném osvobození od strachu (nejen) ze smrti.

SBÍRKA PRO SAJADÓ U TEJANIYU

Sajadó U Tejaniya podstoupil na specializované klinice v Singapuru dne 1.8.2018 operaci tlustého střeva, při které mu odoperovali zhoubný nádor. Následné vyšetření lymfatického systému a jater neprokázalo rozšíření do těchto míst. Situace se proto vyvíjí dobře, avšak sajadó musí ještě podsoupit mnoho vyšetření a pravděpodobně i další léčbu.