Přejít k hlavnímu obsahu

Buddhistický mnich íránského původu na Shanta Vaně

piyananda
Ctihodný Piyananda před chalupou B v centru Shanta Vana

Stručný životopis – buddhismus v Íránu

Bhante se narodil v roce 1976 v Íránu, kde za dva roky došlo k islámské revoluci a v zemi byl nastolen doposud trvající režim šíitských fundamentalistů. Navzdory tomu bhante dle svého vyjádření nikdy nepřijal víru v jediného Boha Stvořitele. Snad to byl předpoklad k tomu, že jej ve středním věku oslovilo Buddhovo učení. K buddhismu se dostal přes četbu buddhistické literatury, která byla v Íránu v omezené míře dostupná. Později měl i příležitost začít s buddhistickou praxí, jelikož se v době mírného politického uvolnění podařilo v Íránu založit oficiální meditační centrum Goenkovy vipassanové tradice. Tento buddhistický směr se prezentuje jako nenáboženské laické hnutí zaměřené čistě na praxi vipassany (meditace vhledu). Snad proto byly íránské úřady ochotny zpočátku tuto buddhistickou školu tolerovat.

Na návštěvě v libereckém centru Rabte

Bhante za necelých 10 let svého mnišského života na Srí Lance pobýval v klášterech různých směrů (zejména kláštery následující učitele Pa-Auk Sayadaw, Mahasi Sayadaw). Praktikoval i na kurzech s Adžánem Bhramem a Sujatou. Též pobýval delší dobu o samotě v džungli. Postupně se seznámil s několika českými mnichy (blízce se zná zejména s bhantem Kavidhajou a Pasádou) a zaujalo ho, že na Srí Lance existuje téměř kontinuální tradice českého mnišství. A i to byl jeden z důvodů, proč se rozhodl Českou republiku navštívit.

Zaměstnanec centra servíruje jídlo ctihodnému Piyanandovi
Nové teplé oblečení pro bhanteho Piyanandu

 

Podpořte pobyt mnicha v Česku

Pokud byste se chtěli podílet na nákladech spojených s pobytem ctihodného Piyanandy na Shanta Vaně, můžete tak učinit bezhotovostním převodem na některý z níže uvedených účtů.

Číslo účtu pro platby v českých korunách: 100865722/2250, IBAN: CZ20 2250 0000 0001 0086 572

Číslo účtu pro platby v eurech: 100865802/2250, IBAN: CZ91 2250 0000 0001 0086 5802

 

Pozvání do Česka

Ctihodný (bhante) Piyananda je srílanský buddhistický mnich (bhikkhu) íránského původu, který se už delší dobu chystal navštívit ČR a SR. Nakonec jeho pozvání do České republiky zaštítila náboženská společnost Théravádový buddhismus a bhante Piyananda tak získal tříměsíční schengenské vízum, díky čemuž dne 15. 2. 2023 přicestoval do ČR.

Bhante Piyananda s návštěvou na Shanta Vaně

Mnichem na Srí Lance

I přes nenáboženský charakter Goenkovy tradice nakonec vláda nařídila centrum zavřít. Navzdory tomu učitel, který centrum založil, pokračoval ve výuce vipassany v ilegalitě, což nakonec vedlo k jeho krátkému uvěznění v roce 2012. Po svém propuštění se musel uchýlit do emigrace. Pro Bhanteho Piyanandu to znamenal konec možnosti praktikovat v Íránu, a proto se rozhodl pokračovat s praxí v zahraničí. Nejprve procestoval Indii. Pravděpodobně ovlivněn touto zkušeností se rozhodl stát se buddhistickým mnichem na Srí Lance, kde se dle jeho názoru zachoval buddhismus ve své nejpůvodnější formě. Bhante Piyananda ordinoval na Srí Lance v roce 2013, nejprve přijal nižší ordinace (anagárika, samanéra) a po necelém roce pak plnou ordinaci (bhikkhu). Na Srí Lanku přicestovali se stejným úmyslem i dva jeho kamarádi. Oba nakonec mnišské roucho odložili a vrátili se do Íránu. Bhante Piyananda tak s největší pravděpodobností zůstal jediným současným íránským buddhistickým mnichem v théravádové tradici.

Bhante Piyananda při rozhovoru krátce po příjezdu na Shanta Vanu

Pobyt na Shanta Vaně

Bhante Piyananda dorazil v polovině února do právě zasněženého buddhistického centra Shanta Vana. Mrazivé počasí mu však nečinilo větší problém. Dle jeho slov v Teheránu, kde vyrůstal, měli každý rok v zimě sníh, a i když ho již více než deset let neviděl, aklimatizoval se velice rychle. Museli jsme samozřejmě bhanteho ošatit teplým oblečením, neboť z tropické Srí Lanky přiletěl jen v mnišské róbě a sandálech. Bhantemu jsme nejprve darovali použité zimní oblečení. Později jsme mu koupili bundu, čepici teplé ponožky a kvalitní obuv. V centru každý den připravoval pro bhanteho náš zaměstnanec jídlo. Každý den dostával bhante Piyananda snídani a oběd podle mnišských regulí (buddhističtí mniši mohou přijímat pevnou stravu jen dopoledne). V rámci svého pobytu několikrát navštívil i liberecké centrum Rabten Čhödarling. Liberečtí mniši jej pozvali na návštěvu jejich hlavního kláštera ve Švýcarsku. Bhante se též chystá navštívit i centrum Javorie na Slovensku.

Bhanteho snídaně na Shanta Vaně